Rýma (odborně rhinitida) je zánětlivé onemocnění dutiny nosní. Jde o běžné onemocnění, kterým pravidelně trpí většina z nás, někteří i vícekrát ročně.

Příčiny

Většinou se jedná o infekční záněty virového původu, viry se na sliznici nosohltanu dostanou ze vzduchu (kapénková infekce). Sliznice dutiny nosní oslabená virovou infekcí se může stát vhodným cílem pro bakterie a zánět se změní na bakteriální. Zcela speciálním typem rýmy je rýma alergická, která je formou alergie.

Projevy

Příznaky rýmy zná asi každý. Kromě celkové nevůle a únavy je přítomna zvýšená teplota, pocit plného nosu, kýchání, vysmrkávání hlenů a ztráta čichu (daná otokem sliznice). U bakteriálního zánětu může dojít k vysmrkávání nazelenalých hlenů, někdy i příměsi hnisu. Nepříjemná je forma infekční rýmy, která postihuje zadní část nosohltanu, a kterou označujeme jako zadní rýmu. Bakteriální zánět dutiny nosní se navíc může nepříjemně komplikovat vznikem zánětu dutin nebo zánětu středního ucha. Alergická rýma mívá náhle vzniklé příznaky po kontaktu s alergenem, které zase poměrně rychle vymizí.

Léčba

Virová rýma se moc léčit nedá. Pravidelné smrkání umožní odvádět hlen, jinak se doporučuje klid, dostatek teplých tekutin, případně léky na snížení teploty. Oblíbené jsou léky k místní aplikaci do nosu, které snižují otok sliznice (tzv. dekongestany). Mezi oblíbené spreje do nosu v naší lékárně patří Olynth, Nasivin, Otrivin a další. Tyto spreje by ale neměly být užívány dlouhou dobu, protože mohou sliznici nosu poškodit. Délka jejich užívání by neměla přesáhnout 1 týden. Jako další podpůrnou léčbu rýmy jsou vhodné roztoky mořské vody, které čistí nosní sliznici, podporují její obranyschopnost a přispívají k rychlejší regeneraci. Nabízíme několik produktů určených speciálně pro novorozence,   bez obav je lze užívat v těhotenství i při kojení. Alergickou rýmu léčíme protialergickými léky, poměrně často antihistaminiky.

Prevence

Důležitou prevencí je otužování, vyvážená strava s dostatečným přísunem vitaminů.Rozhodující prevencí je častá výměna kapesníků a mytí rukou. U nákaz přenášených kapénkovou cestou je třeba se vyhýbat úzkému kontaktu s nemocnými. Pacient je maximálně infekční v prvních dvou dnech onemocnění.

Autorem článku je MUDr. Jiří Štefánek, upravila a doplnila Mgr. Anna Faltysová

Datum:
26.9.2019
Autor:
Lékárna Na Špitálku
Sdílet:
Navštivte naši lékárnu na
Toulovcově náměstí v Litomyšli
pondělí - pátek 8:00 - 17:00
sobota 8:00 - 12:00
OTEVŘENO:24.10., 7.11. a 24.11. 2020